środa, 8 sierpnia 2018

Zmiana - od czego zacząć?

Jeżeli myślisz o wprowadzeniu zmian do swojego życia to koniecznie zastanów się od czego zacząć. Warto wprowadzać zmiany w przemyślany sposób. Dzięki temu budujemy własną skuteczność i zaufanie do samego siebie, a zmiany które pojawiają się w naszym życiu dają nam radość i zadowolenie. A więc od czego zacząć?
  1. Zastanów się jaka zmiana jest dla Ciebie najważniejsza. Możesz do tego wykorzystać narzędzie jakim jest skalowanie – narysuj strzałkę i zaznacz na jej początku 0 a na końcu 10. Przyjrzyj się poszczególnym płaszczyznom swojego życia i określ na ile jesteś subiektywnie zadowolony ze stanu, w jakim się znajdujesz w danej chwili. Bądź w stosunku do siebie uczciwy, ale niezbyt surowy ;)
    Możesz wziąć pod uwagę twoje zadowolenie z pracy, rodziny, życia towarzyskiego, stanu twojego zdrowia, bezpieczeństwa finansowego, możesz również wprowadzić zmiany  Jeżeli chcesz popracować np. nad finansami to zdefiniuj zero jako całkowity brak pieniędzy a 10 jako sytuację idealną, w której możliwe jest, że chcesz się znaleźć. Pamiętaj o tym, aby dokładnie określić czym jest dla Ciebie sytuacja idealna i taka sytuacja, która jest dla Ciebie wystarczająca. Ile potrzebujesz pieniędzy i konkretnie na co. "Chcę mieć tyle pieniędzy, żeby wystarczyło mi na wszystko" - jest zbyt mało konkretnym założeniem. Teraz określ, w którym miejscu znajdujesz się tu i teraz czy jest to 4 czy może 7.
  2. Jeżeli zdefiniujesz poszczególne płaszczyzny i określisz w jakim miejscu się znajdujesz, zobaczysz nad czym powinieneś popracować. Wybierz na początek najważniejszą dla ciebie płaszczyznę, w której chcesz dokonać zmian na lepsze i zastanów się, co możesz zrobić, aby przesunąć się o jeden stopień wyżej. 10 na skali to twój cel, jeżeli określiłeś swój obecny stan na poziomie 5 to w jaki sposób przejdziesz na poziom 6? 
  3. Przygotuj plan działania i koniecznie określ czas jego realizacji. Plan musi być bardzo dokładny, im lepiej go przygotujesz tym łatwiej będzie ci weryfikować jego wprowadzanie w życie.
  4. Wyeliminuj rzeczy, na które nie masz wpływu. Jeżeli decydujesz się wprowadzić zmianę, której nie chce wprowadzić osoba, z którą np. współpracujesz musisz liczyć się z tym, że ta osoba może być niezadowolona – nie masz na to wpływu. Wtedy zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze – twoja zmiana czy zadowolenie osoby, z którą współpracujesz. Możesz również wypracować rozwiązanie, w którym wspólnie będziecie zadowoleni ze zmian.
  5. Zacznij wprowadzać zmiany od pierwszego kroku. Tylko działanie przybliży cię do realizacji celu.
  6. Nie bój się, jeżeli nawet popełnisz błąd zawsze możesz dokonać kolejnej zmiany. Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi.
  7. Stwórz w swojej głowie efekt końcowy i wyobraź sobie bardzo dokładnie stan, który chcesz osiągnąć. W swojej wyobraźni nie zapominaj o obrazach, smakach, uczuciach, głosach, które pojawiają się w momencie osiągnięcia celu. Im są wyraźniejsze tym łatwiej je osiągnąć. Zaczynaj z wizją końca tylko to spowoduje, że zrealizujesz swój cel.
Powodzenia :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza