środa, 12 września 2018

Czy wizualizacja działa?Zamknij oczy. Wyobraź sobie pomarańczę, piękną, dojrzałą, o jednolitej strukturze, nasyconą słońcem. Poczuj jak otwierają się Twoje kubki smakowe na sam widok owocu i jaką pracę wykonują Twoje ślinianki. Wyobraź sobie, jak wbijasz nóż w skórkę i zaczynasz ją obierać. Soczysty sok tryska, w momencie odrywania jednej części od drugiej. Już nie możesz się doczekać, kiedy owoc trafi do Twych ust. Kiedy zaczynasz konsumować pomarańczę i czujesz jej smak jesteś całkowicie usatysfakcjonowany.
Wykonując tą wizualizację w trakcie szkoleń, zawsze spotykam się z podobną reakcją powodującą zwiększoną potrzebę zjedzenia pomarańczy.

Taka wizualizacja może pokazać, jak bardzo organizm jest w stanie reagować na naszą wyobraźnię. Im więcej szczegółów zawartych będzie w naszych obrazach tym większy otrzymamy efekt. Wykorzystanie wszystkich zmysłów w naszej wyobraźni jest w stanie tak pobudzić nasz organizm, jakby ta sytuacja działa się naprawdę. Obraz, smak, dotyk, węch, głos zaangażowane w wizualizacje powodują, że możemy w naszej głowie przerobić sytuację przez nas oczekiwaną i łatwiej osiągnąć ją w realnym życiu. Możemy korzystać z niej przygotowując się do trudnej rozmowy, prezentacji czy pracując nad minimalizowaniem stresu w konkretnej sytuacji.

Nie zawsze jednak z tej metody korzystamy w sposób racjonalny. Jej stosowanie jest skuteczne we wsparciu działań, które mają prowadzić do określonego celu. Wizualizacja samego celu, który chcemy osiągnąć może powodować nasze rozleniwienie. Jeżeli wizualizacja nie jest celowa i polega na frywolnym fantazjowaniu może przyczynić się do obniżenia naszych wyników w stosunku do osób, które tej metody nie stosowały.

Jak więc skutecznie wykorzystywać wizualizację, do realizacji swoich celów? Przede wszystkim traktować jako narzędzie wpierające nasze działania. Jeżeli chcemy coś osiągnąć oczywiście tworzymy obraz końca. Im dokładniej ustalimy szczegóły tego, co chcemy osiągnąć tym łatwiej będzie nam utworzyć do tego plan działania.  Ustalenie celów długo i krótkoterminowych, spowoduje, że będziemy dokładnie wiedzieć, co i w jakim momencie musi być zrealizowane, aby osiągnąć sukces. Wizualizacja może pomagać nam w osiąganiu poszczególnych celów i przyspieszać nasze działania na kolejnych etapach ich realizacji.

Dodatkowo jest doskonałym narzędziem relaksacyjnym. Polecam :)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza